top of page
P1010103_2048.JPG

הגישות המשולבות

יש יותר מדרך אחת כשמדובר בפסיכותרפיה. עבודה פנימית על השינויים שתרצה להשיג, מבוצעת בהתאמה לכל אדם ולכל נושא איתו מתמודדים. חלק מהגישות בהן אני משתמשת, מפורטות כאן באופן תמציתי. נטייתי היא לשלב בכל תהליך יותר מגישה אחת, לפי הצורך ולפי מה שמתאים לך.

Original on Transparent.png

בקצרה:

הגישה היונגיאנית בטיפול נפשי

ע"פ משנתו של יונג, יש משמעות רבה לתוצרי הנפש - החלומות ולסמלים שדרכם הנפש מדברת.. ארכיטיפים שונים הבנויים בנפש מתעוררים לחיים בהקשרים מסוימים, ובאופן כללי הנפש מכוונת לתהליך אינדיבידואציה, שתכליתו להביא את האדם לחיבור טוב עם העצמי הפנימי שלו, ולהגשמתו השלמה. כדי לעשות זאת על האדם (כמו הגיבור באגדות) לצאת למסע, להצליח להתמודד מול משימות שונות וסכנות (כמו בחיים), לנצח את הדרקון או המפלצת, ולשוב מחוזק ומודע יותר. בדרך הוא אמור לפתח את החלקים השונים בתוכו כמו החלק הגברי והנשי, ולייצר איזון טוב בינהם. 

הגישה הדינאמית בטיפול נפשי

טיפול נפשי 'דינאמי' קיבל את שמו מ'המודל הדינאמי לנפש' שהציג פרויד ועיקרו, העלאת תכנים לא מודעים ויצירת איזון בתפקודם של האיד האגו והסופר אגו. טיפול נפשי דינאמי מדגיש איתור דפוסים מהעבר המשפיעים משמעותית בהתנהלות בהווה. וכן מאפשר לכל מה שלכאורה 'אסור' לומר, להאמר ולקבל הכרה. כי רק הבנת ההתנהגויות לאשורן תאפשר חופש בחירה ושינוי. בעקבות כך יושג שחרור ויצירת יחסים והרגלים מסוג חדש.

הגישה הקוגניטיבית טיפול נפשי

קוגניציה - הכרה. טיפול נפשי העוסק בהכרה מתמקד במחשבות, פרשנויות, אמונות ובפרדיגמות החשיבה האופייניות לך. היות והאופן בו הנך חושב/ת משפיע על הפרשנויות שהנך מייצר/ת כלפי המציאות, היות ופרשנויות אלו מעצבות את תגובותיך, כדי ליצור שינוי בכל רובד של הקיום יש לשנות את דפוסי המחשבה הבלתי מועילים שתרמו ליצירת הקושי מלכתחילה. כלים המיוחסים לטיפול נפשי קוגניטיבי אפקטיביים. במיוחד במקרי דיכאון וחרדה, אך רלוונטים בכל תהליך.

הגישה הרוחנית בטיפול נפשי

אם הנך אדם הפוסע בנתיב ההתפתחות, ב'נתיב ההתמרה' או 'בנתיב להארה' טיפול נפשי המשלב גישה רוחנית יוכל לקחת בחשבון אספקטים רחבים יותר של המציאות שלך. 'התפתחות רוחנית' היא גישה שלמה השמה במרכז את תודעתו של היחיד, אך בהבנה שהיא פועלת בשיתוף עם הכלל, שואפת להתרחבות, ומתקפת את היכולת לשנות ולברוא, מכוח הכוונה, הדמיון, במטרה להשיג אחדות/הרמוניה/אהבה מול הכלל. התהליך של היחיד משפיע על ומאפשר את התפתחותם של האחרים שסביבו, ומכאן שמשמעותו רבה. התפתחות אישית שלך כיחיד/ה משפיעה על המארג האנושי שהנך חלק ממנו. זו הגישה הרוחנית שלימדה אותי לראות באחר שמולי, מבע/שיקוף שלי.. כך שלמדתי רבות מכל אדם שאותו ליוויתי, במסע של התפתחות משותף, דו-כיווני.

הגישה המערכתית בטיפול נפשי

כל אדם גדל במערכת משפחתית כלשהי. משפחה מתפקדת כמערכת חברתית, עם חוקים, נורמות ותפקידים מוגדרים (שאנו לא בהכרח מודעים אליהם). טיפול נפשי מערכתי שואל האם את/ה משחק תפקיד מסויים מול אחרים? נושא על כתפיך אחריות ל 'בעיה' שהייתה קיימת במשפחתך? (בתקשורת, ביחסים). קיימים תפקידים רבים (הדואג, המציל, המטפל, המפונק, הכבשה השחורה, הקורבן, הילד הקטן שמותר לו הכל).. מועיל יהיה לבחון מהם היתרונות שהתפקיד נותן לך, מה החסרונות? מה היתרנות שזה סיפק ל'מערכת' כולה, ואיך ניתן לשחררך ממנו או לאפשר לך לשחק בו כרצונך - מתוך בחירה. כי בד"כ תפקידים כאלה צורכים אנרגיה רבה, לא מאפשרים גמישות וגדילה. להמשיך להיות הילד הקטן שאמא עושה עבורו הכל, זה נחמד עד גיל מסויים אבל לא בבגרות כשבת הזוג מצפה ממך בצדק, לקחת אחריות משותפת, לחזר אחריה או לדאוג למשימות השוטפות. והפוך, אם התרגלת שאת הבת המפונקת שאבא עושה עבורה הכל, כנראה שתצפי גם מבן זוגך ליחס דומה, מצב שיכול להסביר הרבה חיכוכים.​​

Original on Transparent.png

לקפוץ למים הקרים זה אף פעם לא קל,  אבל במקרה הזה,  לא מים  ולא קור לפניך..   פשוט לכתוב לי בווצאפ ואענה כשאוכל.

בוא/י נדבר..

+972-52-6158186

bottom of page